Anunţuri

Adunare pe țară la Certege, la casa Părintelui Iosif Trifa

Nu stingeti lumina dela Certege!Având ca fundament ziua și adevărul istoric din 12 septembrie 1937, anunțăm fronturile Oastei că anul acesta, la 90 de ani de Oaste, cu binecuvântarea Preasfințitului Irineu de Alba Iulia, avem bucuria de a petrece împreună, în premieră, la Certege, la casa Părintelui Iosif  Trifa, vineri, 13 septembrie, de la ora 18:00 și sâmbătă, 14 septembrie, de sărbătoare Înălțarea Sfintei Cruci.

Programul de sâmbătă va începe cu Sfânta Liturghie, la ora 8:00, apoi, în continuare, se va sfinți Troița, pe care o vom înălța la intrarea în curte, după care se va desfășura programul de adunare.

Frații și surorile care se vor învrednici să ajungă să fie pregătiți cu îmbrăcăminte adecvată și umbrele, pentru că programul se va desfășura sub cerul liber.

Așteptăm cu dragoste preoți, frați și surori din toată țara și din străinătate!

Sfatul Frăţesc Operativ al Oastei Domnului

Cu ajutorul lui Dumnezeu, vom transmite în direct adunarea de Sâmbătă pe www.OasteaDomnului.tv.

Precizare:

Localitatea Certege, locul în care s-a născut Părintele Iosif Trifa, se află în județul Alba, nu departe de orașul Câmpeni ( la numai  7 km). Din Câmpeni se merge pe strada Transilvaniei și se intră pe drumul comunal 96, până la Cretege.

Pentru cei care nu pot veni cu mijloace de transport personale, dăm mai jos mersul autobuzelor pe traseele dinspre localitățile Deva, Brad, Arad, Alba Iulia, Beiuș, Cluj Napoca până la Câmpeni:

  Curse Deva – Campeni (  la orele 9:00, 14:45 și 19:00, din autogara situată în Zona Grării, nr. 2,Tel: 0254-213.030 și Tel: 0254-211.411 )

 – Curse Brad – Campeni ( la orele 15:30, 15:50 și 19:50, din autogara Crisbus SA,  situată pe strada Avram Iancu nr. 11, Tel: 0254613026)
Curse Alba Iulia – Campeni ( la orele 7:00, 1:00, 13:30, 18:00, 16:00 și 18:00, din Autogara Autotrans STP Alba, situată pe Str. Iasilor nr.94,Tel:0258-812.967)
Curse Beius – Campeni ( la orele 5:00, 11:00 și 18:15, din Autogara Omnitrans SA, Beius str. Pandurilor nr.18, Tel: 0259-322.867)
Curse Arad – Campeni ( la orele 07:39, din Autogara Transdara, Arad, Calea 6 Vanatori nr.2-4, Tel: 0257-270.097 și 11:30, din Statie Arad, adresă necunoscuta)
Curse Cluj Napoca – Campeni ( de la orele 06:00 și 15:00 din Autogara BETA Cluj Napoca (Beta Transport SA) Str. Giordano Bruno, Nr. 1-3,Tel: 0264-455.249 și orele 13:00 și 18:20, din Autogara Fany Cluj Napoca,(peste pod de Gara CFR), Tel: 0264-435.278

4 Comments

  • maria neagu 12 septembrie 2013

    Slavit sa fie Domnul !

    Certege, -1988, An jubiliar !… ,,Ne gandeam ce frumos si fericit ar daca Domnul ne va ajuta sa putem rascumpara aceste bunuri care pentru noi si pentru istoria Oastei au o valoare unica ! S-ar putea, cu timpul aranja aici o casa memoriala,unde s-ar putea,la vremea potivita,aduna toate lucrurile ramase dupa parintele: obiecte,manuscrise,albume,carti,spre a fi un fond documentar si mangaietor mai ales pentru viitorul Oastei si viitorii ostasi.”

    …,,Si daca acest lucru nu se va putea realiza acum in anii vietii noastre, el se va realiza totusi, fiindca celor viitori le-a ramas asta ca o sarcina istorica, spre a o implini indata ce ziua aceasta va sosi: in anul acesta, in cel viitor, peste zece ani sau peste o suta – oricand. Noi ne ducem, dar Lucrarea Oastei Domnului va ramane – si cei ce vor fi atunci o vor implini.”[Fratele Traian Dorz]

    Multumim Domnului,parintilor nostri din Oastea cea Biruitoare si fratilor din Oastea cea Luptatoare cu ajutorul carora, aceste sfinte profetii in mica parte, au inceput sa se realizeze !Doamne,binecuvanteaza Tu si pe viitor aceste locuri si aceasta casa incarcate de atata istorie si jertfa !

  • Petru Giurgi 17 septembrie 2013

    … Prima cărămidă a fost pusă, chiar dacă timid şi relativ târziu!… Dacă de aici înainte se vor adăuga pe măsură lângă o inimăşi minte înţeleaptă şi sinceră şi un umăr hotărât şi puternic de suflet recunoscător Părintelui nostru care ne-a adus la Hristos, în curând vom avea ceea ce fratele Traian Dorz a dorit şi mai înainte de Anul jubiliar 1988!
    Cred însă că de nimic nu-i nevoie mai întâi ca de multă rugăciune şi de multe lacrimi, care să ne conştientizeze pe fiecare că Părintele Iosif Trifa nu doar a fost, CI ESTE PĂRINTELE NOSTRU AL TUTUROR…
    Poate că nu e târziu totuşi să ne aducem aminte FIECARE de datoria pe care o avem pentru acest scop nu doar nobil, ci şi sfânt!…
    Să recitim încă o dată gândul scris de fratele nostru mai sus şi să luăm aminte CU TOŢII:
    „… S-ar putea, cu timpul aranja aici O CASĂ MEMORIALĂ, unde s-ar putea, la vremea potrivita [adică AZI!…], aduna toate lucrurile rămase dupa părintele: obiecte, manuscrise, albume, cărţi, spre a fi un fond documentar si mângâietor mai ales pentru viitorul Oastei şi viitorii ostaşi.”

    … „Să ne trezim, fraţi şi surori, să nu ne prindă somnul!…” (Pentru că „somnul raţiunii naşte MONŞTRI!”…)

  • samuel popa 23 septembrie 2013

    sunt alaturi trup si suflet ….dorinta si realizarea gindului sublim numai cine este strein de duhul curat al parintelui nu va participa si colabora niciodata la marele PLAN de PERFECTIONARE …SI REALIZARE a marei dorinte CARE VINE PRIN DUHUL SFINT DE LA FR TRAIAN VALABIL FIIND PTR URMASII URMASII URMASILOR NOSTRI

  • Ana 6 octombrie 2013

    Buna ziua,

    Locuiesc la Paris de ceva vreme, as dori sa stiu daca exista Oastea Domnului la Paris sau in imprejurimi?
    Astept raspunsul dumneavoastra.
    Multumesc frumos.

Lasă un răspuns